تماس از سراسر کشور

جستجو کردن
Close this search box.

مشاوره استعدادیابی

مسئله استعداد افراد همیشه در هر خانواده و در هر اجتماعی مورد بحث بوده است و می‌توان گفت کشف استعداد در کودکان از همان زمان گذشته مرسوم بوده است.در گذشته معمولا مهارت و استعداد افراد براساس پیشه‌ی شغلی خانواده‌ها در نظر گرفته می‌شده است، مثلا در خانواده‌ای که پدر یا مادر پزشک بودند انتظار می‌رفت تا فرزندان براساس همان محیطی که در آن رشد کرده‌اند توانایی های بلقوه‌ی پزشکی را در آنان جست و جو کنند.

ولی آیا در گذشته معیارهای متفاوتی در خصوص کشف و ارزیابی استعداد افراد به کار گرفته می شده؟
در پاسخ به این سئوال باید گفت که معیارهای اصلی استعداد در افراد مشخص است ولی در گذشته سنجش این معیارها بصورت گسترده نبوده و محدود به مهارت‌های اکتسابی افراد بوده تا ویژگی‌های شخصی افراد.

سایت مشاوره استعدادیابی

اما با توجه به اینکه امروزه ما در عصر ارتباطات به سر می‌بریم آگاهی بیشتری در خصوص تیپ های شخصیتی داریم و بسیاری راهها مانند تست ها و آزمون‌های شناسایی استعداد و تیپ های شخصیتی، مشاوره‌های استعدادیابی و … در دسترس می‌باشد تا بوسیله‌ی آنان ماهیت خود را بهتر بشناسیم و بتوانیم با توانایی‌های خود از همان سن کودکی آشنا شویم و اهداف خود را دنبال کنیم.اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با مشاوره تحصیلی دانش گذارهمراه شوید.

تعریف کلی استعداد چیست؟

با توجه به تعریف‌های مختلف استعداد می‌خواهیم راه های استعداد یابی و زمینه‌های کشف استعداد ، اهمیت شناسایی استعداد در سنین کودکی ، نوجوانی ، جوانی و … بپردازیم. همچنین به اهمیت دریافت مشاوره برای کشف استعداد کودکان و بزرگسالان خواهمیم پرداخت.
بطور کلی هنوز تعریف مشخصی برای استعداد وجود ندارد، ماهیت استعداد برای بسیاری از دانشمندان و محققین متفاوت است و اتفاق نظری وجود ندارد.
تعریف علمی محققان در مورد استعداد ( talent ) به دو دسته تقسیم می‌شود، عده‌ای براین باور هستند که استعداد ذاتی است و درون هرکسی وجود دارد و نمی‌توان آن را از بین برد و گروهی براین معتقد هستند که استعداد وجود دارد، ولی می‌توان اگر استعدادی درونمان وجود نداشت، آن را بوجود آوریم.
ولی چیزی که واضح است این است که استعداد تعریف نسبی دارد. یعنی می‌توان گفت استعداد توانایی بلقوه‌ی افراد است که ممکن است در بعضی از افراد بیشتر یا کمتر نمود کند.
بنابراین تعریف دوم استعداد می‌تواند منطقی تر باشد و به همین ترتیب بسیاری از افراد نیز تعریف دوم را قابل پذیرش تر می‌دانند.
پس در تعریف کلی می‌توان گفت استعداد توانایی بلقوه‌ی افراد است و موهبتی است که خدا به افراد می‌دهد ولی این توانایی ها در افراد دیگر با تلاش می‌تواند رشد و نبوغ پیدا کند.
تلاش 2 × استعداد 5 = 10
تلاش 5 × استعداد 2 = 10
برای درک بهتر این موضوع می‌توان فردی را که در زمینه‌ی ورزش استعداد دارد و انجام حرکات و فنون ورزشی صرف 2 روز تمرین برایش کافیست، با کسی که نیاز است چند هفته تلاش کند تا توانایی انجام آن حرکات را داشته باشد مقایسه کرد.

آیا استعدادیابی سن مشخصی دارد؟

بطور کلی با توجه به اینکه استعداد یک توانایی بلقوه در افراد است ، نتایج بدست آمده از استعدادیابی و مشاوره در سنین مختلف با هم مشابه خواهد بود. تنها دلیلی که برروی استعداد در سنین کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد به این خاطر است که در سنین کم با تشخیص زودتر توانایی و استعداد کودکان می‌توان برنامه‌ی مناسب تری برای انتخاب های شغلی و تحصیلی  بوجود اورد و رسیدن به اهداف و رسیدن به موفقیت را فراهم کرد.
 
مشاوره استعدادیابی اینترنتی
مشاوره استعدادیابی اینترنتی

چرا به استعدادیابی شغلی و تحصیلی نیاز داریم؟

استعداد یابی این امکان را برای افراد بوجود می آورد تا بتوانند انتخاب بهتری در زمینه‌های شغلی و تحصیلی داشته باشند. انتخاب‌های اشتباه در زمینه‌های شغلی و تحصیلی اولین آسیب را به خود فرد وارد می‌کند و باعث سرخوردگی و شکست خواهد شد.
در صورتیکه انتخاب‌های متناسب با استعداد و توانایی فرد باعث می‌شود احتمال موفقیت برای فرد بیشتر شود و با اعتماد به نفس و نبوغ بیشتری به انجام امور شغلی و تحصیلی خود بپردازد.
در یک مثال می توان به اتفاقی که برای جانسون اوکانر برای اولین بار رخ داد اشاره کرد. او باتوجه به اینکه مشاهده کرد افرادی که در شرکت جنرال موتورز مشغول به کار هستند، کارآیی و رضایتی در خصوص فعالیت هایی که انجام می‌دهند ندارند و همیشه خسته و بدون رضایت، سرکار خود حاضر می‌شوند. بنابراین افرادی را مشخص کرد و به آنها اجازه داد تا در بخش‌هایی که موثرتر هستند شروع به کار کنند، سپس متوجه تغییر این موضوع شد که اگر افراد با درنظر گرفتن استعداد و توانایی‌هایشان به کار گرفته شوند موثر‌تر خواهند بود و رضایت شغلی بیشتری خواهند داشت.
 

انسان‌های بسیاری در این دنیا وجود دارند که از استعدادها، شایستگی‌ها و توانایی‌ها و مهارتهای چشم‌گیری برخوردارند، ولی چون خودباوری و آگاهی کافی ندارند، نمی‌توانند کامیاب شوند و به خواسته‌ها و اهداف خود برسند.

 (آنتونی رابینز)

مشاوره استعدادیابی چیست و چه کمکی میکند؟

مشاوره‌ای که بمنظور شناسایی دقیق استعداد افراد به کمک دانش تخصصی و انجام آزمون‌های مختلف انجام می‌شود را مشاوره‌ی استعدادیابی می‌گویند.
مشاوره‌ی استعداد یابی می تواند در زمینه های شغلی ، تحصیلی ، کودکان ، نوجوانان ، بزرگسالان و … انجام گیرد. همچنین به روش‌های مختلف مشاوره‌های استعدادیابی انجام می‌شود.
  •  حضوری
  •  تلفنی
  •  آنلاین
  •  از طریق شبکه‌های اجتماهی مانند : تلگرام – اینستاگرام – واتس آپ و …

تنوع انجام مشاورهموجب شده تا درصورتی که امکان دسترسی حضوری به مشاوره  نبود، بتوان به روش‌های مختلف از امکانات و خدمات دریافت مشاوره‌ استعدادیابی بصورت گسترده ‌تر بهره برد.

مشاوره استعدادیابی آنلاین
مشاوره استعدادیابی آنلاین

اهمیت استعدادیابی بخاطر چیست؟

باتوجه به اینکه همه‌ی افراد دارای توانایی های منحصر و بلفوه‌ای هستند، کشف این توانمندی‌ها بسیار در روند زندگی شغلی و تحصیلی افراد تاثیرگذار خواهد بود.
همچنین در یک خانواده می‌دانیم فرزندان و افراد آن خانواده توانایی و استعداد مشابه ممکن است نداشته باشند و از نظر کیفی و نسبی ممکن است فردی تواناتر به نظر آید.
بنابراین استعدادیابی و دریافت مشاوره‌ در خصوص تشخیص تفاوت فرزندان در یک خانواده بسیار کمک می‌کند تا علاوه بر جلوگیری از سرخوردگی‌های احتمالی برای کودکی که در مقایسه با خواهر و برادر خود قرار می‌گیرد، بتوان رشد و نبوغ منحصر به آن را تشخیص و برای رشد و کشف استعدادهای درونی آن کمک شایانی انجام داد.

تست‌های استعدادیابی در مقایسه با مشاوره‌ی استعدادیابی

هیچوقت انجام  این تست‌ها به تنهایی برای کشف استعداد نهفته‌ی افراد کافی نخواهد بود چرا که بسیاری از توانمندی‌ها و ویژگی‌های شخصیتی فرد ممکن است در فرآیند آزمون و تست‌ها نادیده گرفته شود.
بنابراین انجام تست‌های مختلف  به همراه دریافت مشاوره‌ توصیه می‌شود و مشاوره از افراد متخصص در زمینه‌ی استعدادیابی به درک توانمندی‌های فرد با درنظر گرفتن روحیات و ویژگی‌های شخص کمک شایانی خواهد کرد.
همچنین مشاوره‌در خصوص موانع موجود درشکوفایی استعداد و یا حتی عوامل موثر بر شکوفایی بهتر استعداد می‌کوشد تا عوامل موثر را بررسی و راه حل و یا روش‌های تمرینی را معرفی کند تا برای دستیابی به اهداف متمرکز شخص در زندگی چالشهای بیشتری را بررسی و حل کند.صحبت آخر به آن دسته از افرادی که قصد دارند بمنظور دریافت خدمات مشاوره استعدادیابی شغلی و تحصیلی دانش گذار اقدام کنند این است که ، ضمن اینکه هر فردی در توانایی‌های بخصوصی ممکن است منحصر باشد ولی این سطح توانایی‌ها تنها با دیگر توانایی‌های آن فرد ق یاس می‌شود و قیاس افراد با سطوح مختلف بصورت استاندارد معنی و اصول درستی ندارد.
هر زمان احساس کردید در هر زمینه ای نیاز به راهمنایی دارید  مشاوران تحصیلی تلفنی رایگان در دانش گذار آماده هستند تا به سوالات شما عزیزان پاسخ بدهند
ممکن است براساس شناسایی استعداد شما در درک مفاهیم ریاضی در مقایسه با افراد دیگر ضعیف باشید یا حتی قوی‌تر، ولی براساس ویژگی‌ها و توانایی‌های فردی خود، درک مفاهیم ریاضی برای  شما برتری داشته باشد بنابراین باید بکوشید تا سطح استعداد خود را بصورت ویژه تری رشد دهید.
همچنین بخوانید: مشاوره تلفنی دیپلم به فوق دیپلم

با نظام آموزشی همراه با ما قانونی پیشروی کنید.

با ما ارتباط بگیرید تا  توضیحات تکمیلی و مشاوره رایگان در اختیارتان بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
کارشناسان مشاوره تحصیلی دانش گذار در تمامی ساعات شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند
👋 سلام، چه کمکی میتونم بکنم؟