تماس از سراسر کشور

جستجو کردن
Close this search box.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: برای آینده شخصیت علمی کشور نگران هستم!

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم تکریم و معارفه رئیس اسبق و فعلی دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: دانشگاه شریف نماد و نمود آموزش عالی کشور است.

او افزود: دانشگاه شریف به محلی تبدیل شده که هر داوطلب کنکور، آرزوی توفیق ادامه تحصیل و نشستن روی صندلی‌های آن را دارد.

وزیر علوم ادامه داد: اینکه دانش آموز کشور، مدال طلا در رشته‌های مختلف را کسب کند و بعدا چنین فردی در رشته‌های غیر مرتبط ادامه تحصیل دهد، جای نگرانی دارد. چرا نباید نخبگان علمی در رشته‌های علوم انسانی ادامه تحصیل دهند؟.

زلفی گل گفت: برای آینده شخصیت علمی کشور نگرانم، چرا که توزیع متوازن استعداد‌ها را نداریم. یکی از راه‌های کوتاه مدت که می‌شود بکار گرفت شاید بورسی کردن و اشتغال افرادی است که در المپیاد، رتبه‌های مختلفی به دست می‌آوردند.

وزیر علوم ادامه داد: باید شرایطی را ایجاد کنیم که داوطلبان کنکور بر اساس علاقه رشته را انتخاب کنند نه اینکه کدام رشته، آینده شغلی تضمین شده دارد. متاسفانه آینده شغلی، اولویت است و علاقه و توانایی در این زمینه دیده نمی‌شود و این موضوع جای نگرانی دارد.

او گفت: بدون شک مشکل شغل و بیکاری این مشکل را رقم زده است و اگر نهضت اشتغال را اولویت اول کشور قرار دهیم، حتما این مشکل حل خواهد شد.

ژن های هوشمند از کشور خارج  می‌شوند

زلفی گل بیان کرد: دانشگاه های دولتی باید براساس نیاز اقدام کنند. بخشی از مهاجرت نخبگان کشور طبیعی است چرا که دانشمندان متعلق به مرزهای جغرافیایی نبوده و فراتر از آن هستند اما این موضوع از جای تعاملی خارج شده و نگران هستیم که ژن های هوشمند از کشور خارج  شوند، بنابراین اگر نخبگان ما جایگاه در خور شخصیت خود را پیدا کنند، هیچ زمان ترک وطن نمی‌کنند.

وزیر علوم افزود: وضعیت فعلی جامعه و توفیقاتی که در عرصه های مختلف فناوری داریم، نتیجه زحمات دانشگاهیان و دانش آموختگان دانشگاه های کشور است اما در قرن ۲۱ انتظار می رود که تاثیر دانشگاه ها در حل مسائل جامعه بیشتر شود. روشی که تاکنون سیستم آموزش عالی را هدایت می‌کردیم در قرن ۲۱، دیگر کارایی نخواهد داشت.

زلفی گل اضافه کرد: شاید نیاز باشد تا از این به بعد، ارتباط دانشگاه ها با صنعت را معکوس کنیم یعنی به جای اینکه استادان به سراغ صنعت بروند، این بار صنعت دست بکار شود.

او تاکید کرد: یک واقعیتی را باید به آن توجه کنیم اینکه دانایی تدریجی و پلکانی است. وقتی ۴ دهه مسیر بعد از انقلاب را مرور کنیم، می‌بینیم که دانشگاه ها کاملا طبیعی و بسیار منطقی طی شده اند. با توجه به نیازهای جدید، باید راهکارهای جدیدی را هم بکار بگیریم، برای این کار نیازمند کمک استادان و دانشگاه ها هستیم.

زلفی گل اضافه کرد: دانشگاه شریف به عنوان پرچمدار و نماد آموزش عالی کشور است که باید خط دهنده به آموزش عالی کشور مخصوصا در عرصه فناوری و تحقیقات کاربردی باشد و باید قوانین این دانشگاه را معیار خود قرار دهیم.

انتهای پیام/

منبع خبر

WeCreativez WhatsApp Support
کارشناسان مشاوره تحصیلی دانش گذار در تمامی ساعات شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند
👋 سلام، چه کمکی میتونم بکنم؟