تماس از سراسر کشور

جستجو کردن
Close this search box.

قبولی در رشته پزشکی با رتبه های بالای ۱۰۰ هزار ممکن شد

قبولی در رشته پزشکی

در پی گزارش دریافت شده از خبرآنلاین در شبکه افق که عضوی از کمیسیون آموزش دیده بانی شفافیت می باشد؛ اعلام شده است که فردی با رتبه 160هزار در رشته پزشکی قبول شده است. علی امایی گفت: داوطلبی با میانگین هشت درصد در دروس اختصاصی، هم اکنون در حال تحصیل در رشته پزشکی می باشد و جالب است بدانید در کارنامه اولیه او که توسط سازمان سنجش اعلام میشود، مردودی اعلام شده است اما طبق ظوابط عجیب در رشته پزشکی تحصیل میکند.

وی با تأکید بر اینکه فردی که با رتبه ۱۶۰ هزار پزشکی قبول می‌شود، تفاوت زیادی با خرید صندلی ندارد، بیان کرد: «در بررسی‌های اخیر به فرزندان مسؤولانی رسیدیم که مدافع سهمیه بودند و از این سهمیه استفاده کرده بودند و یک فرزند یا حتی دو فرزند خودشان را از طریق همین مصوبه ناعادلانه به بهترین دانشگاه تهران منتقل کرده بودند.»

با انتشار این خبر حسن مروتی معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور ضمن تکذیب این خبر بیان کرد: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که در طی سال‌های گذشته همه نقل و انتقالات با کسب نمرات و امتیازات لازم صورت گرفته است. همانگونه که میهمان محترم برنامه بطور کلی اشاره کردند، قبلاً در یکی از دانشگاه‌های غیردولتی تعدادی از دانشجویان، خارج از روند قانونی و بدون هماهنگی با سازمان سنجش آموزش کشور به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی جابجا شده بودند که در سال ۱۳۹۸ بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو حکم به لغو تغییر رشته و انتقال آنها داده شده است.

اما حالا دیده‌بان شفافیت و عدالت در پاسخ به تکذیبه سازمان سنجش بیانیه‌ای منتشر کرده است، در این بیانیه آمده که «مستندات مشاور تحصیلی رایگان واتساپ داوطلبانی با رتبه بالاتر از ۱۰۰ هزار در رشته پزشکی نزد دیده بان محفوظ است.»

در متن این بیانیه نوشته شده است: «در جوابیه سازمان سنجش آموزش کشور، به اظهارات آقای علی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت در برنامه زنده شبکه افق، تغییر رشته برخی داوطلبان به رشته پزشکی با رتبه‌های بسیار بالا تلویحا تایید شده است و سازمان سنجش تنها اعلام کرده است در این زمینه قصور نکرده است که دیده بان هم معتقد است سازمان سنجش در این تغییر رشته‌ها کمترین نقش را داشته است.
روشن است که اشاره به رتبه افراد یا مردودی آنها در پذیرش براساس کارنامه کنکورشان، به معنی دخالت سازمان سنجش در تخلفات بعدی این افراد نیست.
همچنان که بارها در مصاحبه ها از سوی اعضای دیده بان به اطلاع عموم رسیده است، تغییر رشته و مشاوره تحصیلی رایگان انلاین این افراد (معروف به ۱۳۴ نفر)، اغلب در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در دانشگاه آزاد اسلامی و با الحاق تبصره‌ای به مصوبه نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و در عدم نظارت وزارت بهداشت رخ داده است.
دیده بان حتما به اظهارات خود مبنی بر ورود افرادی به رشته‌های دکترای علوم پزشکی با رتبه‌های بالاتر از صد هزار یا حتی افرادی که نتیجه انتخاب رشته‌شان مردود اعلام شده، تاکید ویژه می‌کند و تمام مستندات این موضوع در دیده بان شفافیت و عدالت موجود و محفوظ است.
همچنین سازمان سنجش باید به طور شفاف به مردم اعلام کند که آیا مصوبات بیست و دومین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در این خصوص، اجرایی شده است یا خیر؟
ذکر این نکته نیز مفید است که در جلسه اخیر دیده بان شفافیت عدالت و برخی نمایندگان محترم مجلس، تقاضای اعمال ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی مجلس در حوزه سنجش و پذیرش دانشجو ثبت گردید که دیده بان و مجلس آخرین نتایج را به زودی به مردم عزیز ایران اعلام خواهند کرد.»

دانش گذار هیچ مسئولیتی در قبال صحت اخبار ندارد و تنها نقل کننده خبر از منبع می باشد.
منبع خبر

WeCreativez WhatsApp Support
کارشناسان مشاوره تحصیلی دانش گذار در تمامی ساعات شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند
👋 سلام، چه کمکی میتونم بکنم؟