تماس از سراسر کشور

جستجو کردن
Close this search box.

سال تحصیلی جدید را با نشاط «علمی، آموزشی و فرهنگی»

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، دکتر عباس شیراوژن در نشست وبیناری با مدیران حوزه دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: سال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۰ با انجام واکسیناسیون عمومی مردم، در شرایط مساعدتری قرار دارد و آرامش روانی خوبی در جامعه بر این اساس برقرار شده است به نحوی که روند سریع واکسینه شدن مردم، اعتماد جامعه و دانشجویان را جهت مشارکت حضوری در دانشگاه‌ها به دنبال داشته است.

وی با اشاره به حضور فداکارانه دانشجویان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی از مدت‌ها قبل در عرصه مبارزه با بیماری کرونا، اظهار داشت: برخی از دانشجویان در قالب فعالیت‌های جهادی، مدت‌ها است که در عرصه مبارزه با کرونا حضور دارند و اکنون نیز در حوزه واکسیناسیون عمومی مردم، می‌توانیم این حضور را به خوبی مشاهده کنیم. این حضور، روحیه خوب دانشجویان را در بازگشت به دانشگاه‌ها به دنبال خواهد داشت.

باید مراقبت کرد تا واکسیناسیون در حوزه دانشجویی به صورت کامل اتفاق بیفتد

شیراوژن در ادامه تذکراتی در خصوص اهمیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در فضای دانشگاهی بیان کرد و گفت: باید مراقبت کرد تا واکسیناسیون در حوزه دانشجویی به صورت کامل اتفاق بیفتد و دانشجویی از واکسینه شدن باز نماند.

وی افزود: از دیگر سو باید دقت کرد تا افراد، بخش‌ها و کسانی که با دانشجویان مواجهه دارند نیز کاملاً واکسینه شوند. به دیگر معنا هر قسمت و بخشی که در دانشگاه با دانشجویان سروکار دارد باید دو دز واکسن را دریافت کند.

معاون وزیر بهداشت بر وجود مکان‌هایی جهت اسکان دانشجویان مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در طول دوره تحصیلی سال ۱۴۰۱_۱۴۰۰ تاکید کرد و اظهار داشت: باید مکان مناسبی را برای قرنطینه دانشجویانی که علائم بیماری را خواهند داشت ایجاد کنیم زیرا امکان بازگشت دانشجو به منزل خود به دلیل نگرانی از ابتلای دیگر اعضای خانواده وجود نخواهد داشت.

وی گفت: از طرفی شرایط اسکان دانشجویانی که باید در قرنطینه حضور داشته باشند نیز باید فراهم شود و این اطمینان خاطر به دانشجو داده شود که در صورت داشتن علائم بیماری، می‌تواند همچنان حضور خود را در سطح دانشگاه با رعایت دستورالعمل‌ها داشته باشد.

«پایش وضعیت سلامت دانشجویان» به صورت متناوب دنبال شود

این مقام مسؤول بر اهمیت «پایش وضعیت سلامت دانشجویان» با استفاده از امکانات مراکز مشاوره دانشگاه‌ها، معاونت بهداشتی و مراکز جامع سلامت، تاکید کرد و گفت: پایش سلامت دانشجویان باید به صورت متناوب انجام شود تا دانشجویان دارای علائم مشکوک سریع‌تر از دیگر دانشجویان جدا شده و ضمن انجام اقدامات درمانی لازم‏، تا بهبودی کامل در قرنطینه بمانند.

وی به تجمعات درون خوابگاهی اشاره کرد و اظهار داشت: باید مراقب بود دانشجویانی که از شهرهای مختلف به دانشگاه خود باز می‌گردند در فضاهای سربسته خوابگاهی دید و بازدیدهای و دورهمی‌های دانشجویی نپردازند و این گونه تجمعات تنها در فضاهای باز با رعایت دستورالعمل‌ها از نظر استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی اتفاق بیافتد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: داشتن تهویه مناسب در فضاهای مختلف خوابگاهی، آموزشی، نمازخانه‌ها و … به صورت جدی باید دنبال شود.

وی خطاب به مدیران دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: زحمات شما در این بخش همچون جهادی در مسیر علم است. این تلاش که می‌خواهید آموزش و علم آموزی دانشجویان متوقف نشود و مانع اتلاف عمر دوران دانشجویی یک دانشجو شوید، یک گونه جهاد علمی است.

شیراوژن اظهار داشت: افرادی که در بخش‌های دانشجویی، خوابگاهی و رفاهی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فعال هستند، مانند کسانی که در بخش واکسیناسیون و درمانی در حال خدمت هستند وارد یک عرصه جهادی می‌شوند.

تاکید بر حضور نهادهای دانشجویی فعال در نظارت بر اجرای دستورالعمل‌ها در دانشگاه‌ها

وی تصریح کرد: باید تلاش کنیم هیچ دانشجویی مبتلا به ویروس کرونا نشود و اگر مبتلا شد، پی‌گیری مسائل درمانی وی به خوبی دنبال شود، باید به شکلی رفتار کنیم که دانشجویان این حس را داشته باشند که دانشگاه در کنار آنان است و دانشجویان دلسوزی شما را در هر شرایطی در کنار خود ببینند.

معاون وزیر بهداشت به اهمیت حضور نهادهای دانشجویی فعال در مسیر همراهی و نظارت بر اجری دستورالعمل‌ها در دانشگاه‌ها تاکید و خطاب به مدیران کل دانشجویی، خاطر نشان کرد: با نهادهای دانشجویی که در دانشگاه‌ها فعال هستند جلساتی داشته باشید و شرایط را با آنان به شور بگذارید و از دانشجویان بخواهید بر اجرای دستورالعمل‌ها نظارت داشته باشند. ۴

وی اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا با رعایت دستورالعمل‌ها شرایط مناسبی را برای دانشجویان از منظر دانشجویی، رفاهی و خوابگاهی فراهم کنیم و امیدوارم سال تحصیلی جدید با نشاط «علمی، آموزشی و فرهنگی» همراه با خدمات رفاهی، دانشجویی و خوابگاهی قابل قبول همراه باشد.

دانش گذار هیچ مسئولیتی در قبال صحت اخبار ندارد و تنها نقل کننده خبر از منبع می باشد.
منبع خبر

WeCreativez WhatsApp Support
کارشناسان مشاوره تحصیلی دانش گذار در تمامی ساعات شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند
👋 سلام، چه کمکی میتونم بکنم؟