تماس از سراسر کشور

جستجو کردن
Close this search box.

روانشناسی موفقیت چیست؟

فهرست محتوا
روانشناسی موفقیت چیست؟

تعاریف زیادی برای موفقیت وجود دارد. یک تعریف ”بالفعل کردن استعدادهای نهانی است”. تعریف دیگر ”دست یابی به هدفی است که در نظر انسان می باشد و با رسیدن به آن هدف برای خود موقعیت و اعتباری کسب می کند”.

پس فرد موفق کسی است که به آرزوهایش می رسد و احساس رضایت خاطر می کند که این امر، خود حاصل تلاش و کوشش مداوم در زندگی است. با توجه به این که موفقیت، حوزه گسترده ای دارد می توان آن را از دو بعد بررسی کرد:

یکی بعد فردی است که در آن موفقیت به تلاش و کوشش خود فرد بر‌می‌گردد. مثل موفقیت یک دانش آموز در مسابقه علمی با کمک مشاوره تحصیلی.

بعد دیگر که کمی هم پیچیده تر است موفقیت سازمانی است.

عامل این نوع موفقیت تنها تلاش خود فرد نیست، بلکه اطرافیان و همکاران هم در موفقیت سهیم‌اند و موفقیت تنها به خود فرد برنمی‌گردد بلکه متوجه همکاران یا سازمان او نیز می شود؛ مثل انتخاب شدن یک شرکت در زمره شرکت های برتر.

 هدف چیست؟

اگر رسیدن به هدف یکی از معیارهای اصلی موفقیت باشد، می خواهیم بدانیم که هدف چیست و چگونه باید در زندگی برای خود هدف تعیین کنیم. هدف، همان نقطه و موقعیتی است که می خواهیم به آن برسیم. کسی که هدف روشنی در زندگی دارد، پس از رسیدن به کامیابی، احساس خوشبختی و آرامش می کند.

پس، پیش شرط هر اقدامی تشخیص هدف و آگاهی از آن است. پس از تعیین هدف نیز طراحی یا برنامه ریزی برای رسیدن به آن لازم است. برنامه ریزی به این معنی است که راه ها و روش های ممکن را برای رسیدن به اهداف مشخص کرده و بدانید که در این راه به چه ابزار یا امکاناتی نیاز دارید.

زندگی معمولی انسان بی برنامه، سردرگم، بی هیجان و ناخوشایند به نظر می آید. تنها آنهایی که به ماجراهای زندگی به عنوان شانسی از میان شانس ها نگاه می کنند که خودشان آن را برای خودشان ایجاد کرده اند. اگر در مسیر موفقیت قرار دارید و بخواهید از اصول روانشناسی موفقیت پیروی کنید دیگر باید متفاوت فکر کنید و متفاوت عمل کنید.

برخی از ثروتمندان موفق دنیا

افراد مشهور و پولدار هر یک داستان های جالبی برای خود دارند و خواندن سرگذشت هر یک از آن‌ها می تواند راهگشای خوبی برای آنان که انگیزه موفقیت دارند، باشند. هیچ‌کدام از آنها در خانواده‌ای ثروتمند نبوده‌اند اما ایده‌های عالی، پشتکار، هوش و گاهی نبوغ، آنها را به غول‌های بزرگ اقتصادی دنیا بدل کرده است. حالا آن‌ها رازهای موفقیت خود و درس‌هایی را که در کل زمان گرفته‌اند با شما در میان می‌گذارند. آنها میلیاردر هستند اما میلیاردرهایی خودساخته

در این راه البته شنیدن حرف های کسانی که موفق شده‌اند و درس گرفتن از تجربه آنها چون چشمه آب جوشانی است در بیابان.

در این بخش، 10 جمله از 10 شخصیت مشهور و پولدار دنیا را برای شما نقل می کنیم:

  1. اپرا وینفری، مجری، بازیگر و تهیه کننده آمریکایی، ثروت: 2/7 میلیارد دلار

شما به آن چیزی می رسید که به آن باور دارید. جایگاهی که امروز دارید، ریشه در باوری دارد که داشته اید.

  1. پیر امیدیار، موسس و رئیس ایرانی شرکتeBayثروت: 6/7 میلیارد دلار

آنچه ما هر روز اینجا می گوییم این است که موفقیت ما کاملا بستگی به موفقیت هم گروه ها و موفقیت اجتماع مان دارد.

  1. کارل آلبرشت، کارآفرین آلمانی و موسس فروشگاه های زنجیره ای آلدی، ثروت: 25/4 میلیارد دلار

زندگی معمولی انسان بی برنامه، سردرگم، بی هیجان و ناخوشایند به نظر می آید. تنها آنهایی که به ماجراهای زندگی به عنوان شانسی از میان شانس ها نگاه می کنند که خودشان آن را برای خودشان ایجاد کرده اند، می توانند کنترل زندگی خود را کاملا در دست بگیرند

  1. موکش آنبانی، تاجر بزرگ هندی و صاحب صنایع ریلاینس ، ثروت: 22/3 میلیارد دلار

من فکر می کنم باور بنیادین ما این است که برای ما رشد و پیشرفت، روشی برای زندگی است و می بایست همواره در حال رشد و پیشرفت باشیم.

  1. مایکل بلومبرگ، یکصد و هشتمین شهردار و صاحب شبکه بورسی نیویورک، ثروت: 22 میلیارد دلار

کار و تلاش سخت مبنای موفقیت در شرکت من بوده است.

  1. وارن بافت، می‌گویند این مرد موفق‌ترین سرمایه‌گذار کل تاریخ است. او در صحبت‌هایش نکته‌های جالب و هوشمندانه‌ای دربارهموفقیت و پیشرفتمی‌گوید، «روی استعدادهای خودتان سرمایه‌گذاری کنید، استعدادهای خودتان را کشف کنید و به آنها بها دهید؛ زیرا این چیزی است که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را از شما بدزدد یا از آن تقلید و کپی‌برداری کند…
  2. مایکل دل، موسس شرکت کامپیوتری دل کامپیوترز، ثروت: 15/9 میلیارد دلار

با کنجکاوی و نگاه به فرصت ها با روشی تازه است که ما همیشه راه و مسیر خود در دل را مشخص می کنیم.

  1. چارلز کوچ، مدیرعامل شرکت صنایع کوچ، دومین شرکت بزرگ خصوصی در آمریکا ، ثروت: 25 میلیارد دلار

نقش کسب و کار تولید کالاها و خدماتی است که زندگی مردم را بهتر کند.

  1. اندرو کارنگی، صنعتگر آمریکایی-اسکاتلندی، موسس شرکت فولاد کارنگی، ثروت: 298/3 میلیارد دلار

کسی که یک کسب و کار یا اعتبار آن را تمام و کمال برای خود بخواهد، نمی تواند کسب و کاری عالی راه اندازی کند.

  1. تونی هسیه، مدیرعامل فعلی فروشگاه آنلاین کفش و لباس زاپوس، ثروت: 840 میلیون دلار

دوست عزیز تعریف نهایی موفقیت این است: شما می توانید با از دست دادن همه آنچه دارید، مشکل پیدا نکنید. شادی ها بر مبنای عوامل بیرونی نیستند.

با خودمان متعهد باشیم

می دانیم که نحوه تفکر و ارزیابی ما احساس ما را شکل می دهد و با توجه به اینکه یک شخص هر چه هم که عاقل و بالغ باشد بر اساس احساسات خود و نه بر اساس فکر خود عمل می کند.

پس نوع احساس ما در هر لحظه، رفتار ما را شکل داده و این رفتارها و عادت هایی که شاید بسیاری از مواقع متوجه میزان باز دارندگی آنها نیز نمی شویم، نهایتاً سرنوشت ما را شکل می دهند. بیاییم در این راه موفقیت قدم برداریم و مانند یک میلیارد موفق تمام اصول و راه های موفقیت را عملی کنیم.

احساس خوب = اتفاقات خوب

خصوصیات افراد موفق

انسان‌های موفق تفاوت‌های خیلی زیادی از نظر هوشی با دیگران ندارند فقط بلدند چگونه و در چه راه‌هایی از هوش و استعداد یا فرصت‌های زندگی استفاده كنند. از این رو شما هم می‌توانید موفق باشید اگر اهداف و مسیرها و برنامه‌ریزی آنها را داشته باشید.

افراد موفق تمام تلاش خود را دارند تا با کمک به افراد، جهان را جای بهتری برای زیستن بسازند، و به افراد جامعه کمک می کنند تا سرنوشت خود را به دست بگیرند، روابط خود را با افراد جامعه بهتر می سازند، به دنبال هدف های ارزشمند زندگی خود میروند، بر ناکامی های عاطفی یا مالی غلبه می کنند و به سهم خود به جامعه و کشور خدمت می نمایند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
کارشناسان مشاوره تحصیلی دانش گذار در تمامی ساعات شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند
👋 سلام، چه کمکی میتونم بکنم؟