تماس از سراسر کشور

جستجو کردن
Close this search box.

اخذ بورسیه چه شرایطی دارد وچه افرادی می توانند بورسیه شوند؟

فهرست محتوا
بورسیه تحصیلی

شاید سوالاتی مانند بورس تحصیلی چیست؟ چه افرادی می توانند بورسیه شوند؟ اخذ بورسیه چه شرایطی دارد و انواع آن برای دانشجویان پیش آمده باشد. دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) خود را در خارج از کشور ادامه دهند معمولا به دنبال کسب بورس تحصیلی هستند .
دانشجویان با اخذ بورسیه تحصیلی می توانند با هزینه کم یا حتی بدون هزینه به اهداف خود برسند و در خارج از کشور ادامه تحصیل بدهند در نتیجه می توان گفت بورسیه تحصیلی فرصت بسیار خوبی برای ادامه تحصیل قشر متوسط یا ضعیف است .گر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با دانش گذار همراه شوید.

همچنین می توان گفت امروزه یکی از راه های تامین نیروی انسانی در کشورهای پیشرفته که اغلب با کاهش جمعیت روبرو هستند بورس تحصیلی است .
لازم به ذکر است دانشگاه های کشورهایی نظیر کانادا و سوئد تا قبل از سال 2008 شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی کردند و همچنین کمک های مالی برای دانشجویان خارجی در نظر می گرفتند .
اما در زمان بحران اقتصادی سال های 2008 – 2009 دانشگاه های کشورهای یاد شده تغییراتی برای شهریه اعمال کردند و همچنین منابع مالی بسیار محدودی برای دانشجویان در نظر گرفتند .
در کشور سوئد حتی پس از بحران مالی این قوانین پابرجاست اما در برخی از ایالت های کشور آلمان اخذ شهریه تحصیلی از دانشجویان لغو شده و در حال حاضر منابع بهتری برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته اند .

تعریف بورس تحصیلی

در واقع کمک های مالی و یا همان کمک هزینه های مربوط به تحصیل است که از جانب دولت ها، دانشگاه ها، افراد خیر و موسسات مالی در اختیار دانشجویان واجد شرایط و با استعداد قرار می گیرند .
در واقع می توان گفت دانشجویانی که بورسیه تحصیلی ( Scholarships )می شوند به جای پرداخت هزینه تحصیل، کمک هزینه تحصیلی هم دریافت می کنند البته بدون بازپرداخت .
همانطور که می دانید هزینه های زندگی در خارج از کشور بسیار بالا و سرسام آور است به همین دلیل اکثر داوطلبان سعی دارند تا با اخذ بورس تحصیلی در خارج از کشور ادامه تحصیل دهند .

بورسیه تحصیلی
بورسیه تحصیلی

انواع بورس های تحصیلی

همانطور که گفتیم بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی به کمک های مالی گفته می شود که از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزشی به دانشجویان داده شده و دانشجو نیازی به بازپرداخت آن ندارد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد .

بورس تحصیلی بدون انجام فعالیت های جانبی

این نوع از بورس هم در انواع مختلفی ارائه می شود و همچنین می توان گفت هزینه های تحصیل متقاضیان و حتی تمامی هزینه های زندگی شخصی به طور کامل پوشش داده می شود، از انواع این بورس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

FULL FUND

رقابت شدیدی در بین دانشجویان برای دریافت آن وجود دارد زیرا این نوع از بورسیه تحصیلی تمام هزینه های تحصیل و زندگی شخصی را پوشش می دهد .

Porital Fund

این نوع از بورسیه فقط بخشی از هزینه های تحصیل دانشجویان را به صورت درصدی یا نقدی به آن ها تعلق می گیرد .

بورس های تحصیلی همراه با انجام فعالیت

این نوع بورسیه تحصیلی نوعی کمک هزینه تحصیلی است که در قبال فعالیت هایی که دانشجو انجام می دهد ارائه می گردد، در ادامه به معرفی این نوع بورسیه ها می پردازیم .

Scholarship

برای اخذ این نوع بورسیه دانشجو باید شرایط تحصیلی قابل قبولی داشته باشد، این شخص عمدتا وظایف خاصی بر عهده دارد مانند تصحیح برگه های امتحانی، نمره دادن، برطرف کردن مشکلات درسی دانشجویان و ….

دستیار تحقیق و یا  RA

در واقع می توان گفت دست راست استاد مشاوره تحصیلی در انجام نگارش مقالات، تحقیقات و … است .

دستیار تدریس و یا  TA

در اغلب کشورهای دنیا افرادی که به عنوان دستیار تدریس انتخاب می شوند از پرداخت هزینه های خوابگاه و شهریه معاف هستند .

کارآموزی

نوعی کار پاره وقت است که دانشجویان حین تحصیل در شرکت یا موسسه ای خارج از دانشگاه خود انجام می دهند .

بورسیه تحصیلی
بورسیه تحصیلی

بورسیه های تشویقی

​همانطور که می دانید کمک هزینه ای که دانشگاه ها و موسسات خیریه به دانشجویان با استعداد می دهند تا به هزینه تحصیل این دانشجویان کمک کنند که بورسیه های تشویقی یکی از آن ها است که انواع آن را در ادامه خواهیم گفت .

حذف شهریه و تحصیل رایگان

در این مورد دانشجو به طور کامل یا نسبی از پرداخت شهریه معاف می شود البته این معافیت توسط دانشگاه تعیین می شود .

جایزه (پاداش)

این نوع بورسیه که همان جایزه یا پاداش است که البته مقدار آن هم زیاد نیست و تنها بخشی از هزینه های دانشگاه شخص را تامین می کند .

وام تحصیلی

این نوع از بورسیه به دانشجویان خارجی تعلق نمی گیرد و مستقیما نیز به حساب دانشگاه پرداخت می شود که تنها دربرگیرنده هزینه های تحصیل و شهریه های دانشگاه است.

چطور می توان شانس خود را برای دریافت بورسیه افزایش داد

توجه داشته باشید تنها تعداد محدودی از افرادی که متقاضیان بورسیه هستند موفق به اخذ آن خواهند بود به این دلیل که فرآیند اخذ بورسیه تحصیلی کاملا جنبه رقابتی دارد .
از مهم ترین فاکتورهای موثر در این امر می توان به مقالات، نمره زبان، معدل و … اشاره کرد بنابرین برخورداری از رزومه تحصیلی چشم گیر و مقالات تاثیر بسزایی برای دریافت بورسیه خواهد داشت .

مقاله

مقاله ها و البته مهم تر از آن مقالات بین المللی مهم ترین عواملی هستند که در صورت برخورداری از آن می توانید شانس زیادی در راستای اخذ بورسیه تحصیلی به خود اختصاص دهید .

معدل کل

در هر دوره با مقطع دانشجو حد نصاب درخواستی برای دانشجویان حائز شرایط متفاوت است .

بورسیه تحصیلی
بورسیه تحصیلی

مدارک دال بر تسلط در رشته

رزومه کاری مرتبط با رشته به طور مثال تسلط بر نرم افزارهای تخصصی رشته، شرکت در سمینار و همایش، گواهی های فنی و … در راستای تشخیص صلاحیت افراد متقاضی بورس تحصیلی می باشند .

مدرک زبان

داشتن مدرک دال تسلط فرد به زبان انگلیسی از جمله ملزومات جهت پذیرش در دانشگاه است اما اخذ نمره های بالا می تواند عاملی در جهت پیشی گرفتن از رقبا باشد .

تعامل با استاد

اساتید دانشگاه های مقصد بر اساس بودجه های محدودی که سالانه به آن ها اختصاص می یابد دانشجویان مستعد را انتخاب و جذب می کنند .
به همین دلیل می توان گفت اگر در زمینه خاص تمایل دارید با استاد راهنما تعامل داشته و بورسیه دریافت کنید، حتما یک پروپوزال تحقیقاتی مطلوب آماده و برای اساتید ارسال نمایید .

هر زمان احساس کردید در هر زمینه ای نیاز به راهمنایی دارید مشاوران تحصیلی تلفنی و مشاوران تحصیلی آنلاین با چت رایگان در دانش گذار آماده هستند تا به سوالات شما عزیزان پاسخ بدهند .

کشورهایی که بیشتر بورسیه تحصیلی ارائه می دهند

بزرگترین و مهم ترین چالش دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند هزینه های بسیار زیاد اقامت، شهریه و زندگی است .
که در اغلب موارد دلیل عمده ای که این دانشجویان منصرف می شوند همین هزینه های بالا است .
البته اکثر کشورها با توجه به استعداد و رزومه دانشجویان شرایطی را فراهم می کنند تا به تحقق رویای آن ها کمک شایانی کند .
از جمله کشورهایی که به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می دهند انگلستان، آلمان، فرانسه و ایتالیا است .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
کارشناسان مشاوره تحصیلی دانش گذار در تمامی ساعات شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند
👋 سلام، چه کمکی میتونم بکنم؟