تماس از سراسر کشور

جستجو کردن
Close this search box.

بررسی مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه علامه

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی میزگردی با عنوان چالش­‌های موجود در مصوبه کنکوری شورا عالی انقلاب فرهنگی با حضور دکتر هامون سبطی دبیر آموزش سازمان دیده­‌بان شفافیت و عدالت و آقای علی امرایی عضو سازمان دیده­‌بان شفافیت و عدالت برگزار گردید.

چالش­‌های موجود در مصوبه کنکوری شورا عالی انقلاب فرهنگی

علی امرایی در رابطه با چالش­‌های موجود در مصوبه مذکور گفت: باتوجه به مشکلاتی که کنکور برای دانش­‌آموزان ایجاد کرده است، مجلس در سال 1387 به این حیطه ورود کرد و قرار بر آن بود که مصوبه‌هایی تعیین شود و آموزش‌­وپرورش نیز زیرساخت­‌های لازم برای اجرای این تغییرات را فراهم سازد که نقش کنکور در پذیرش دانشجو کم رنگ شود اما تغییری تا کنون مشاهده نشده است و مصوبه کنکوری شورا عالی انقلاب فرهنگی نیز بر حجم این مشکلات افزوده است.

وی در رابطه با مصوبه کنکوری شورا عالی انقلاب فرهنگی افزود: بحثی مانند کنکور باید توسط نهادهای قانونگذار مثل مجلس به تصویب برسد نه شورا عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم نیز در وهله اول باید نظر مجلس را جلب می­کرد که این اتفاق نیافتاد.

امرایی گفت: در تاثیر معدل در پذیرش داوطلبان، قرار بر آن بود که آموزش‌­وپرورش ، سوالاتی استاندارد را برای ارزشیابی سه سال پایانی متوسطه طرح نماید و تصحیح الکتریکی اوراق نیز انجام گیرد اما تغییراتی مشاهده نشد

وی بیان کرد: نکته مهم دیگری که وجود دارد برگزاری امتحانات نهایی است که در تمامی نقاط ایران یکسان است و سهمیه‌­ها اعمال نمی­‌شود. و بحث دیگری که مطرح می­شود بحث فارغ التحصیلانی است که قصد کنکور دوباره را دارند و قطعا سطح سوالات امتحانی در سال های مختلف با یگدیگر تفاوت دارد و نمرات نیز قرار است بدون هیچ تراز بندی در کنار یگدیگر قرار بگیرد پس صرفا اینکه شعار دهیم بالاخره قرار است تغییراتی در نظام سنجش و پذیرش دانشجو ایجاد شود کفایت نمی‌کنند بلکه باید با تغییرات و عمل مناسب همراه باشد همچنین افرادی که این مصوبه را مطرح کردند امروز نیستند و بهتر است کسانی این طرح را مصوب کنندکه قرار است آن را به مرحله اجرا برسانند.

هامون سبطی در رابطه با این موضوع اظهار کرد: حداقل پانزده میلیون ایرانی ، درگیر موضوع کنکور هستند و وقتی طرحی در این ارتباط مطرح شود، حساسیت حداقل پانزده میلیون خانواده را به دنبال خواهد داشت و وقتی در جوامع دانشگاهی، کمسیون آموزش مجلس و جاهای دیگر ایرادهای اساسی از این طرح گرفته می­‌شود، نشان دهنده میزان اهمیت مطلب می­باشد و افراد مسئول وظیفه دارند که پاسخگو باشند. در همین راستا اقای توکلی نامه سازمان دیده­بان شفافیت و عدالت را به دستگاه ریاست جمهوری رساند و در طی کمتر از چهل و هشت ساعت دستور لغو مصوبه و اصلاح دوباره آن به رئیس شورای انقلاب فرهنگی داده شد. اما امروز چهل روز از این دستور گذشته و هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته.

وی ضمن بیان این موضوع که آموزش و پرورش هرکشور اساس پیشرفت آن کشور است افزود: این مصوبه را در سه بخش می­توان مورد بررسی قرار داد اول، اصول مفروضی که تصویب کنندگان مد نظر قراره داده‌­اند ، دوم اینکه چه کسانی سود و چه کسانی زیان می­برند؟ و سوم، چه راه­‌حل­‌هایی را می­توان برای بهبود این مصوبه در پیش گرفت؟ یکی از اصول مفروض مقایسه زمانی و طرح این مبحث است که در 3 الی 4 ساعت نمی­توان سرنوشت دانش‌­آموزان را رقم زد و در اینجا بهتر است از امتحانات نهایی استفاده کنیم در صورتی که ما نمی‌­توانیم صرفا بخاطر مقایسه زمانی کل سیستم سنجش را برهم بزنیم. موضوع دوم سطح عمیق بودن سوالات امتحانات نهایی است که هرکارشناس و یا حتی خود دانش­آموزان هم می‌توانند شهادت دهند که این سوالات کاملا حفظی است.

سبطی با استناد به سوالات امتحان نهایی ادبیات و سوالات کنکور سال 98 بیان کرد: 36 درصد سوالات کنکور و 85 درصد سوالات امتحانات نهایی جنبه حفظی داشتند. پس سوالات کنکور با وجود تمام عیب‌­هایی که در آن وجود دارد اصلا با سوالات امتحان نهایی قابل مقایسه نیست. مسئولین نباید دروغ بگویند و با داده­‌های درست مصوبه اجرا کنند. نه اینکه با تخصیص 60 درصد کنکور به امتحانات نهایی آن هم فقط در سال دوازدهم دوره متوسطه دوم را نابود کنند.

مصوبه شورا عالی انقلاب فرهنگی حلال مشکلات نیست!

علی امرایی ضمن بیان این موضوع که مشکل کنکور از نظر دانش‌­آموزان و شورا عالی انقلاب فرهنگی متفاوت است گفت: مصوبه این شورا نمی‌تواند مشکلات کنکور را حل کند. ما زمانی که وضعیت سنجش در کشور را با کشورهای اروپایی مقایسه می­‌کنیم باید ببینیم که آیا زیرساخت‌های لازم در ایران موجود است یا خیر در غیر این صورت کنکور به مشکلی حل نشدنی تبدیل خواهد شد به عنوان مثال می‌خواستند گردش مالی کنکور را با اجرای این مصوبه کم کنند در حالی که با تخصیص 60 درصد کنکور به امتحانات نهایی از فردا باید منتظر بیرون آمدن کتاب­های امتحان‌نهایی باشیم و یا بحث امنیت آزمون که مسئولین گفته اند سوالات کنکور لو میرود در صورتی که برقراری امنیت آزمون سراسری که در سال یک بار برگزار می‌شود و در حدود 4 ساعت است خیلی راحت‌تر از زمانی است که ما بخواهیم برای ده امتحان آزمون برگزار کنیم. پس اگرچه سازمان سنجش مشکلات خاص خود را دارد اما در برگزاری آزمون موفق­تر از آموزش­ و پرورش بوده است چرا که از حمایت سایر ارگان­های دولتی را هم برخوردار است.

سبطی با بیان این موضوع که این مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل حذف دروس عمومی برضد نظام آموزشی کشور است گفت: با اجرایی شدن این مصوبه چند ارگان و نهاد سود خواهند برد اول دانشگاه‌­های غیر انتفاعی، چراکه با اجرایی شدن این مصوبه تعداد زیادی از دانش‌­اموزان که معدل بیست نیاورده­اند باید در دانشگاه­های غیردولتی مشغول به تحصیل شوند. دومین مورد مدارس غیر انتفاعی هستند که اگر تا قبل از این مثلا مدرسه خاص تهران 40 میلیون دریافت می­کرد از فردا برای آماده کردن بچه‌­ها برای امتحانات نهایی 80 تا 100 میلیون دریافت خواهند کرد. سومین مورد نیز وزارت آموزش و پرورش است چرا که برای برگزاری آزمون­‌هایی که برای تغییر رشته صورت می‌گیرد دانش‌آموزان باید هزینه حدودا 80 هزار تومان برای هر آزمون را بپردازد و این حیات طیبه انسان در این کشور نیست بلکه فقط راهی برای کسب بودجه است.

نقاط قوت و ضعف مصوبه کنکوری شورا عالی انقلاب فرهنگی

امرایی در رابطه نقاط قوت و ضعف مصوبه گفت: در رابطه با تعیین حد نصاب توسط دانشگاه­ها ممکن است این موضوع مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد ما نمی­‌توانیم برای تمام دانشگاه‌های کشور شرط بگذاریم به این دلیل که دانش آموزی که تهران درس خوانده با دانش آموزی که در یک منطقه محروم درس خوانده اختلاف حدود دو نمره‌‌ای دارد حال اینکه بگویم که مثلاً در دانشگاه ایکس فلان معدل به بالا می‌توانند شرکت کنند این باعث می­شود که کسانی که در درس می­‌خوانند بتوانند در آن دانشگاه‌­ها به تحصیل بپردازند نه همه دانش‌‌آموزان.

وی در خصوص سهم امتحانات نهایی در این مصوبه افزود: این 60 درصدی که به آزمون­‌های امتحانات نهایی اختصاص داده شده است باید به این سوال پاسخ دهد که آیا آموزش­ و پرورش می‌تواند امتحاناتی را در نهایت صحت و امنیت برای دانش‌­آموزان برگزار کند یا خیر که برای فهمیدن این امر باید به این نکته توجه کنیم که آموزش­ وپرورش قبل از این آزمون­ها را چگونه برگزار کرده است؟! پس آموزش­ و پرورش اگر بخواهد آزمون­‌های مناسبی برگزار کند باید زیرساخت­‌های خود مثل کتاب‌های درسی و یا طراحان سوال را تقویت کند همچنین به نظرات دانش­‌آموزان هم اهمیت دهد. در رابطه با تاثیر امتحانت نهایی آقای کبگانیان گفتند ما با تاثیر نمرات سه سال متوسطه موافق هتیم دولت مخالف است، چرا الان مطالبه و رایزنی نمی­کنید برای تغییر شرایط؟

عضو کمیسیون آموزش سازمان دیده­بان شفافیت و عدالت اظهار کرد: برای تعیین حد نصاب توسط دانشگاه­ها باید در یک سازمانی مانند شورای سنجش و پذیرش رتبه­بندی برای دانشگاه‌­های مختلف صورت گیرد و سپس حد نصابی برای هر دانشگاه مشخص گردد در صورتی که در بیانیه‌ای که منتشر شده آمده است این مورد مشخص نشده است. همچنین براساس اصل 30‌ام قانون اساسی برای همه باید تا پایان متوسطه دوم آموزش رایگان در نظر گرفته شود اما دیپلمه­های نظام قدیم که می­‌خواهند آزمون نظام جدید بدهند مطمئن هستند که امتحانات نهایی در کنکور تاثیر دارد پس اول در آزمون ترمیم معدل شرکت می‌کنند که برای این مورد هم باید هزینه بپردازد این بر خلاف اصل 30 قانون اساسی است. مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نه تنها از مشکلات کنکور کم نکرده است بلکه برآن­ها نیز افزوده است بنده هم موافق حذف کنکور هستم اما باید دید که آیا جایگزین مناسبی برای کنکور وجود دارد یا خیر؟

امرایی در انتها گفت: تنها نکته مثبتی که با توجه به شرایط موجود در این مصوبه وجود دارد برگزاری آزمون دوبار در سال است.

سبطی در رابطه با نکات منفی این مصوبه بیان کرد: با اجرایی کردن مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1402 دانش آموزان رشته تجربی ضربه بزرگی خواهند خورد . از سال 1404دیپلم‌­های مرتبط باید در آزمون­‌های مرتبط با رشته خود در کنکور سراسری شرکت کنند. این باعث می شود که دانش آموزان رشته ریاضی هم در سال 1402 بتوانند در کنکور رشته تجربی شرکت کند در صورتی که آن­ها 60 درصد آزمون نهایی را نگرفته‌­اند. خب اگر آنقدر تلاش کنند که بتوانند در یک درسی مانند زیست­شناسی درصد 90 را کسب کند ترازی حدود 14 هزار را کسب می­کنند اما دانش‌­آموز تجربی که زیست خود را 90 درصد می‌زند چون 60 درصد امتحانات نهایی را هم دارد این درصد ها با هم جمع می‌شوند و این فرد تراز حدودا 11 هزاری کسب می­کنند که این باعث می­‌شود تراز آن فرد از تراز دانش­آموزی که امتحان نهایی نداده است پایین­تر بیاید.

سبطی در رابطه با مافیا کنکور افزود: یکی از مواردی که باعث می شود ما آسیب شناسی درستی نسبت به مافیای کنکور نداشته باشیم دروغ آقای بطحایی در مورد مافیا کنکور بود. ایشان اکنون در مدارس کنکوری سما مشغول به کار هستند و همچنین مجوزی که موسسات کنکوری و انتشاراتی‌­ها برای فعالیت دارند از آموزش­ وپرورش دریافت می‌­کنند اگر آن‌ها اشتباه می­‌کنند پس آموزش‌­وپرورش اشتباه می‌کند. با اجرای این مصوبه بار دروس اختصاصی سنگین­‌تر می شود و این باعث می­شود شکاف فقیر و غنی روز به روز بیشتر شود چرا که کسی که کلاس شرکت کند از شخصی که هزینه‌ای برای شرکت در کلاس را ندارد جلوتر است.

انتهای پیام/

دانش گذار هیچ مسئولیتی در قبال صحت اخبار ندارد و تنها نقل کننده خبر از منبع می باشد.
منبع خبر

WeCreativez WhatsApp Support
کارشناسان مشاوره تحصیلی دانش گذار در تمامی ساعات شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند
👋 سلام، چه کمکی میتونم بکنم؟