تماس از سراسر کشور

شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری 1401

ثبت نام در آزمون سردفتری ۱۴۰۱ در سایت سنجش کشور به نشانی Sanjesh.org انجام می شود و داوطلبان واجد شرایط می توانند هنگام ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی به آدرس این سامانه مراجعه و اطلاعات ثبت نام لازم را در این سایت ارائه دهند. مهلت ثبت نام در آزمون سردفتری 1401 تا 16 آبان ماه ادامه خواهد داشت.

آزمون سردفتری اسناد رسمی تجربه دشوار و مهمی برای فارغ التحصیلان رشته حقوق است که توسط سازمان سنجش در زمان مشخصی برگزار می شود، تا تمامی داوطلبان واجد شرایط بتوانند در این آزمون برای کسب درآمد بالا و کار در دفتر اسناد رسمی پذیرفته شوند. به غیر از فارغ التحصیلان حقوق، سایر افرادی که دانش حقوقی خوبی دارند نیز می توانند برای حضور در این آزمون آماده شوند. ثبت نام آزمون سردفتری 1401 آغاز شده و تا 16 آبان ماه ادامه دارد.

شرایط ثبت نام آزمون سردفتری

لازم به ذکر است که آزمون سردفتری دفاتر اسناد رسمی معمولاً هر چند سال یکبار توسط سازمان سنجش برای انتخاب کلیه داوطلبان این آزمون انجام می شود. لذا داوطلبان جهت شرکت در آزمون سردفتری باید از زمان دقیق و جزئیات مربوط به شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری 1401 اطلاع داشته باشند، تا در موعد مقرر فرم ثبت نام را تکمیل نمایند. به همین منظور در این مقاله به مراحل و شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری ۱۴۰۱، زمان بندی، شرایط لازم برای شرکت در این آزمون می پردازیم.

مهلت ثبت نام در آزمون سردفتری ۱۴۰۱

رشته حقوق یکی از رشته های مهم و پرطرفدار علوم انسانی در دانشگاه های دولتی و خصوصی سراسر کشور است. یکی از آزمون های حیاتی مرتبط با این رشته که فرصت بسیار خوبی برای هر فرد با دانش حقوقی محسوب می شود، آزمون سردفتری است. سردفتری اسناد رسمی یکی از حساس ترین و مهم ترین مشاغل مرتبط با رشته حقوق است، که به دلیل موقعیت اجتماعی این شغل و درآمد بالایی که به همراه دارد، مانند فرصتی طلایی برای افراد با دانش و مهارت حقوقی است.

دلیل علاقه و تعهد زیاد وکلا برای ثبت نام در آزمون سردفتری ۱۴۰۱ مزیت های غیر قابل انکار قبولی در آزمون سردفتری است. افرادی که در رشته های حقوقی تحصیل کرده اند، یا افرادی که در مراکز حقوقی به عنوان وکیل، قاضی یا منشی مشغول به کار بوده اند، شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری را خواهند داشت و می توانند از فرصت عالی برای داشتن یکی از بهترین مشاغل در این کشور استفاده کنند.

ثبت نام در آزمون سردفتری
شرایط ثبت نام آزمون سردفتری 1401

سازمان سنجش کشور مهلت ثبت نام در آزمون 1401 را از 9 تا 15 آبان ماه اعلام کرده است و داوطلبان واجد شرایط می توانند جهت تکمیل فرم ثبت نام به سایت رسمی سازمان سنجش مراجعه کنند.


برای ثبت نام به سایت sanjesh.org مراجعه کنید. هنگام ثبت نام در آزمون سردفتری نکته مهم این است که زمان ثبت نام و زمان برگزاری آزمون سردفتری در سال های گذشته در زمان های منظم و مشابه تعیین نشده و هر چند سال یک بار می توانیم شاهد این آزمون باشیم.

شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری 1401

اطلاع از شرایط ثبت نام آزمون سردفتری یکی از مهم ترین مواردی است که داوطلبان باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشند. هر یک از شرایط ذکر شده بسیار مهم بوده و در صورت عدم رعایت هر یک از شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری اسناد رسمی توسط داوطلب امکان ثبت نام در این آزمون را نخواهد داشت.

دلیل این حساسیت اهمیت دادن به حرفه سردفتری اسناد رسمی کشور است. اگر چه افراد با تجربه در مشاغل مختلف حقوقی مانند وکلا، قاضی یا منشی فرصت شرکت در این آزمون را دارند، اما شرکت های بیمه و بانک ها در صورتی که در زمینه های حقوقی یا در سازمان های دولتی یا شرکت های تجاری مشغول به کار باشند، آنها را از شرکت در آزمون سردفتری ممنوع می کنند.

شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری اسناد رسمی
ثبت نام در آزمون سردفتری 1401

شرایط عمومی ثبت نام در آزمون سردفتری 1401

 1. متقاضیان باید تابعیت ایرانی داشته باشند.
 2. پایبندی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرط بسیار مهمی برای داوطلبان است.
 3. داوطلبان مرد باید دارای کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت از خدمت باشند.
 4. عدم سو پیشینه پیش نیاز همه نامزدها نیست.
 5. عدم اعتیاد به روان گردان ها و مواد مخدر و داشتن توانایی های جسمی و ذهنی.
 6. شرایط سنی ثبت نام در آزمون سردفتری 1401 از 24 سال تا 50 سال می باشد. ( دستیاران دفاتر اسناد رسمی از شرایط سنی (50 سال) معاف هستند. )
همچنین بخوانید: منابع آزمون سردفتری

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون سردفتری

 1. داوطلبان دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر در رشته های علوم ثبتی، حقوق قضایی، حقوق سر دفتر اسناد رسمی و حقوق ثبت اسناد و املاک از دانشکده الهیات، یا لیسانس و بالاتر در رشته معارف اسلامی و الهیات مطالعات در گرایش مبانی حقوق اسلامی و فقه از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اگر مورد تایید وزارت علوم باشد، می توانند در این آزمون شرکت کنند.
 2. مدرک لیسانس در کلیه رشته ها با سه سال سابقه دفتریاری (به استثنای متقاضیان دارای مدرک لیسانس حقوق از دانشکده الهیات)
 3. دفتریارن اول باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان به علاوه هفت سال تجربه کاری باشند.
 4. دریافت گواهی اجتهاد یا افتا از مراجع که باید توسط رئیس قوه قضائیه به رسمیت شناخته شود.
 5. متقاضیان باید دارای مدرک حوزوی سطح 2 یا بالاتر باشند، که این مدارک باید به وسیله شورای عالی حوزه علمیه یا دانشگاه معارف اسلامی تهران به رسمیت شناخته شده باشد.
شرایط ثبت نام آزمون سردفتری
شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری 1401

طریقه و نحوه ثبت نام در آزمون سردفتری ۱۴۰۱

نکته بسیار مهم در آزمون سردفتری، احراز شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری 1401 برای امکان شرکت در این آزمون است. پس از آشنایی داوطلبان با شرایط برگزاری آزمون سردفتری ۱۴۰۱ و اعلام زمان ثبت نام، داوطلبان باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش مراحل ثبت نام را طی کنند. در ادامه به نحوه ثبت نام در آزمون سردفتری اشاره خواهیم کرد:


دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون سردفتری


راهنمای ثبت نام در آزمون سردفتری

 • داوطلبان آزمون سردفتری اسناد رسمی می توانند با مراجعه به سایت Sanjesh.org و کلیک بر روی گزینه سامانه ثبت نام آزمون انتخاب سردفتر – سازمان ثبت اسناد و املاک سال 1401 نسبت به تکمیل فرم ثبت نام خود در موعد مقرر اقدام کنند.
 • پس از ورود به صفحه جدید، لازم است تمامی شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری و توصیه های داده شده در آگهی ثبت نام را به دقت مطالعه نمایید، تا در مراحل ثبت نام دچار مشکل نشوید. پس از مطالعه برای ثبت نام در آزمون سردفتری می توانید گزینه تایید را انتخاب کرده و ادامه دهید.
 • البته متقاضیان قبل از ورود به سامانه ثبت نام آزمون سردفتری باید با خرید از کارت اعتباری هزینه ثبت نام را پرداخت کنند. این افراد می توانند بر روی خرید کارت اعتباری در سمت راست صفحه کلیک کرده و سریال مربوط به ثبت نام را انتخاب و به درگاه پرداخت الکترونیکی مراجعه کنند.
 • سپس پس از پرداخت هزینه ثبت نام و دریافت سریال، داوطلبان می توانند با انتخاب تایید و ادامه ثبت نام وارد صفحه ثبت نام شوند.
 • پس از وارد کردن شماره سریال و کد امنیتی ثبت نام، داوطلبان باید عکس شخصی خود را ارسال و اطلاعات شخصی و اولویت های انتخابی خود را وارد کنند و در پایان مراحل ثبت نام در آزمون سردفتری، کد پیگیری خود را برای اطمینان از ثبت شدن درخواست دریافت نمایند.
 • کارشناسان مجموعه مشاوره تحصیلی دانش گذار آماده اند تا اطلاعات لازم را در خصوص شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری 1401 به داوطلبان ارائه کرده، و یا شما را به صورت تلفنی راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
کارشناسان مشاوره تحصیلی دانش گذار در تمامی ساعات شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند
👋 سلام، چه کمکی میتونم بکنم؟